petak, 31. listopada 2014.

KuVarijacije-Pametni kolač



KuVarijacije su mjesečna igra namijenjena vlasnicima food blogova sa područja bivše Jugoslavije. Osnovna ideja je da svi sudionici pripreme isto jelo i objave post o njemu istog dana, najčešće zadnjeg u mjesecu. U postu prokomentiraju svoja zapažanja o receptu i eventualne poteškoće u pripremi istog.
U listopadu smo pripremali pametni kolač.
Baš mi je fora ovaj recept, krajnji rezultat izgleda kao nešto u što je uloženo mnogo truda i vremena. A ustvari spada u kategoriju zlevanki, sve izmiješaš i izliješ u pleh i to je to. 

RECEPT:
Recept za ispis

8 jaja
10 žlica brašna
200 g brašna
250 g maslaca
1 l mlijeka
1 žlica arome vanilije
naribana korica 1 limuna
šećer u prahu za posip

Namastite i pobrašnite dublji lim dimenzija 20 x 30 cm. Zagrijte pećnicu na 160 C.
Maslac rastopite pa ga ostavite da se malo prohladi. 
Odvojite žumanjke od bjelanjaka. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg. Žumanjke i šećer miksajte dok ne postanu pjenasti.
Prosijte brašno.
U pjenastu smjesu žumanjaka umiješajte prosijano brašno, otopljeni maslac, aromu vanilije i mlijeko. Izmiješajte.
U smjesu nježno umiješajte snijeg od bjelanjaka.
Smjesu rasporedite u pripremljeni lim.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 45 minuta a zatim smanjite temperaturu pećnice na 140 C pa pecite kolač još 20 minuta.
Ohladite.
Prije posluživanja narežite po želji i posipajte šećerom u prahu.

ponedjeljak, 27. listopada 2014.

Daring bakers-Sacher torta


Domaćica ovomjesečnog izazova Daring bakersa bila je Korena sa bloga Korena in the Kitchen. Izazov mjeseca listopada bila je Sacher torta.
Dvoumila sam se da li uopće sudjelovati ovoga mjeseca je imam recept po kojem radim Sachericu kojim sam vrlo zadovoljna.
Osnovni uvjet koji Sacherica mora zadovoljiti, barem za mene, je da ne bude suha. Probala sam original u Beču i bila sam iznenađena koliko je u stvari ta torta suha, čak mi ni šlag nije pomogao.
Moj recept, nazovi moj, pronašla sam ga u nekom časopisu , ne pamtim u kojem, ima dobar, sočan biskvit koji ja još dodatno navlažim mješavinom soka i ruma. 
E pa ovim receptom dobiti ćete još bolji i sočniji biskvit.
Druga stvar u ovoj torti je marmelada, ukoliko niste sami kuhali marmeladu od marelice, isprsite se i kupite najbolju koja ima, jer oni šećerni namazi narančaste boje koji nam neki proizvođači pokušavaju prodati, e to nije marmelada od marelice.
I za kraj čokolada koja isto tako mora biti vrhunska, što veći udio kakaa to bolje, kako za biskvit tako i za glazuru.
Sacherica je u osnovi jednostavna torta, od svega nekoliko sastojaka i kako bi bila dobra sastojci stvarno moraju biti kvalitetni jer u suprotnom, po mom mišljenju, dobijete osrednju slasticu.
 
RECEPT:
Recept za ispis


Za biskvit:

125 g tamne čokolade
125 g maslaca
125 g šećera u prahu
6 jaja
1 žlica arome vanilije
100 g šećera
125 g brašna
prstohvat soli

Za nadjev:

400 g marmelade od marelice
rum
gusti sok od marelice

Čokoladna glazura

Zagrijte pećnicu na 190 C. Namastite i pobrašnite okrugli kalup za tortu.
Čokoladu nasjeckajte na manje komadiće pa je otopite na pari.
Odvojite bjelanjke od žumanjaka. Bjelanjke i 20 g šećera mikserom istucite u mekani snijeg. Dodajte i preostalih 80 g šećera pa miksajte dok ne dobijete čvrsti snijeg i dok se šećer ne
otopi. 
Pjenasto izmiksajte maslac sa šećerom u prahu. Umiješajte jedan po jedan žumanjak i dobro izmiksajte između dodavanja svakoga. Umiješajte otopljenu čokoladu i aromu vanilije pa sve dobro izmiješajte.
Prosijte brašno sa soli pa umiješate u smjesu sa čokoladom. Na kraju nježno umiješajte i snijeg od bjelanjaka.
Dobivenu smjesu stavite u pripremljeni kalup za torte pa pecite u prethodno zagrijanoj pećnicu 40 minuta.
Ohladite.
Ohlađeni biskvit prerežite dva puta, tako da dobijete tri lista. Pomiješajte gusti sok sa malo ruma. 
Zagrijte marmeladu od marelice.
List biskvita navlažite mješavinom soka i ruma pa ga premažite polovicom marmelade od marelice. Stavite drugi list biskvita, navlažite ga pa premažite ostatkom marmelade. Zadnji, treći list biskvita navlažite pa ga stavite na vrh.
Stavite tortu u hladnjak da se malo ohladi a u međuvremenu pripremite čokoladnu glazuru.
Prelite tortu glazurom i ohladite. Poslužite uz tučeno slatko vrhnje.

ponedjeljak, 20. listopada 2014.

Pivo i burger fest u LJubljani




Potaknuta Tadejinim postom o Klopi sa klupa, koji sam nažalost propustila, u kojem spominje redovito događanje u Ljubljani pod nazivom Odprta kuhina odlučila sam organizirati vikend izlet u Ljubljanu.
Ideja je bila da se društvo skupi u petak nakon posla i krene u Ljubljanu vidjeti što se to tamo fino kuha. Nažalost Odprtu kuhinu nismo uspjeli isprobati jer je zbog loše prognoze prošlog petka bila otkazana. Ali je zato za vikend bilo najavljen prvi Pivo i burger fest pa smo iako razočarani u četvrtak ujutro kada je Odprta kuhina bila otkazana, bili sigurni da nećemo ostati gladni u subotu.
Prvi razgovori u autu na putu do Ljubljane odnosili su se na to kako je u stvari blizu a ipak je nitko od nas nije posjetio. Bili smo u Ljubljani ali samo u onom svima nama dobro poznatom shoopingu u BTC-u kada kod nas još nije bilo HM-a i Zare pa smo svoje modne prohtjeve zadovoljavali tamo.
Prvi dojam na prilasku Ljubljani je taj da je niska, nema nama tako poznatih vizura nebodera. 
Nije to veliki grad, sve se može obići pješice a njeni stanovnici se poprilično kao sredstvom transporta služe biciklom.
Za razliku od Zagreba Ljubljana živu uz svoju rijeku. Mi smo Savu nekako izgurali i služi najčešće trkaćima i šetačima za rekreaciju po nasipu. U Ljubljani je vrlo živahno uz Ljubljanicu, ima puno kafića i restorana i malih trgovinica. I svi su puni. Jel to onaj balkanski đir pa se kafeniše cijeli dan ili je za to zaslužan divan dan teško je procijeniti.
I noćni život je poprilično aktivan, puno je mladih , navodno i puno stranaca studira na Univerzi u Ljubljani. I turista ima popriličan broj. Uvijek prisutni kinezi a nekako je najčešći jezik koji sam ovog protekloga vikenda tamo čula talijanski.


Ljubljanica
 



Kafići  uz Ljubljanicu
 

Tržnica im je krasna, na otvorenom dijelu krasno povrće i divan dio sa svježim cvijećem, a u zatvorenom djelu mliječni dio, pekari i mesnice.

 Ljubljanski cvjećar

Povrće na tržnici
 

Krasan pekarski štand a pogače peku na licu mjesta

 

 Ražena pogača sa špekom, nešto prefino


Trgovina sa brašnom


Janeževi upognjenci, nešto što jako volim, ali ostali baš i nisu podijelili moje oduševljenje, očekivali su nešto slano

  Ukoliko se ikada zateknete u Ljubljani svakako se popnite na stari grad. Pokušajte to napraviti bez muškog dijela društava jer ovi naši su cvilili i puhali kao da su se u najmanju ruku popeli na Mont Everest. Vrijedno je uspona, zaista se pruža divan pogled na Ljubljanu.

 Stari grad 





Pogled na Ljubljanu

Što se tiče Pivo i burger festa, zbog kojeg smo i došli, na njemu je vladala gužva od 11 kada je počeo pa do dugo u noć. Bio je otvoren do ponoći, mi smo otišli sa njega negdje oko 10 a količina ljudi se ni u jednom trenutku nije smanjila. Kao što se može pretpostaviti burgeri su nam taj dan bili i ručak i večera.
Probali smo apsolutno sve; vegetarijanski, ljuti, klasični čak i od konjskog mesa i na kraju smo jednoglasno odlučili između dva. Pripremili su ih kuhari iz restorana Smekarjev hram.
Prvi izbor nam je bio klasični goveđi burger sa BBQ umakom u domaćem pecivu a odmah iza njega ne lošiji nego samo malo neobičniji burger od sporo pečenog odojka.
Svaka čast na organizaciji jer iako je bila gužva ničega nije ponestalo i mislim da svi išli doma siti i možda i malo nacvrckani.


Upozorenje za one znatiželjne, da se ne približe previše

 
 Miris je bio više nego zamaman


Ovako je bilo cijeli dan



Bilo je čak i burgera u slatkoj varijanti


Nama najbolji, klasični goveđi burger


 I drugi najbolji, burger od sporo pečenog odojka
U pivu se baš i ne razumijem, razlikujem onu koja mi je fina ( čitaj nije gorka) i onu koja mi nije fina( čitaj gorka je) ali sam ostala iznenađena količinom neobičnih vrsta piva. 
Najčudnija mi je bila piva sa okusom banane ali ju je čak i moje znatiželjno nepce odbilo probati kao totalno nespojivu kombinaciju.
Ukoliko imate priliku svakako preporučujem posjet Odprtoj kuhini, jer se posljednja ovogodišnja održava sljedećeg petka a ponovni Piva i burger fest, prema najavi organizatora već na proljeće.

srijeda, 15. listopada 2014.

Patin petnaesti- Juha od celera sa knedlama


Patin petnaesti je nova food blogerska igrica koju je osmislila Mimi sa bloga Mimi s kingdom. 
Svakog mjeseca pripremamo jedan recept, onaj koji je na prethodnom glasanju dobio najviše glasova, a recepti su iz Velikog narodnog kuvara autorice Spasenije Pate Marković.
Osobno ne posjedujem navedenu kuharicu ali do će mi biti sljedeći zadatak, prokrstariti buvljacima i antikvarijatima i pronaći vlastiti primjerak.
Pretpostavljam da je gospođa Spasenija sastavila kultnu kuharicu za ondašnju Srbiju ali mi je doma nismo imali kod nas je takvu kuharicu napisala Mira Vučetić i ona je hrvatski ekvivalent gospođi Spaseniji, tako sam to ja nekako zaključila. 
Prošle godine je kod nas izašao reprint Velike knjige kuharstva koju sam si sa neizmjernim zadovoljstvom poklonila za Božić.
Nije mi vrag dao mira pa sam išla provjeriti i u njenu knjigu jel postoji recept za juhu od celera jer su naše kuhinje vrlo slične ako ne iste. I ima ga, gotovo istovjetan jedino se umjesto krumpirom juha zgušnjava žemljom i ne ukuhavaju se knedle.
Knedle su bile ono što me zaintrigiralo u ovom receptu, nisam nikada jela knedle od bjelanjaka. I jako su mi se dopale, općenito mi je cijelo juha super, nekako me podsjeća na slane šnenokle.
Jedino što sam promijenila je zaprška, navodi se u originalnom receptu ali mi je juha i bez nje bila dovoljno gusta.

RECEPT:
Recept za ispis


1 korijen celera
50 g maslaca
1,5 l povrtnog temeljca ili vode
1 veći krumpir
2 jaja
40 g brašna
kiselo vrhnje
sol 

Celer oguliti, narezati na četvrtine pa ga staviti u lonac u kojem ste otopili maslac i popržiti ga sa svih strana.Doliti povrtni temeljec pa dodati i oguljeni krumpir narezan na četrvrtine pa kuhati sve zajedno dok povrće ne omekša. Kad asu celer i krumpir mekani pa ih ispasirati.Vratiti sve na vatru i kuhati dok ne zakipi pa u kipuću juhu zakuhati knedle.
Za knedle bjelanjke sa prstohvatom soli istući u čvrsti snijeg. Umiješati i brašno, pa dobro izraditi.
Zakuhavati u kipuću juhu radeći knedle malom žličicom.
Žumanjke izmiješati sa malo kiselog vrhnja pa dobivenu smjesu ukuhati u juhu. Poslužiti vruće sa tostiranim kruhom.

ponedjeljak, 13. listopada 2014.

Slana izvrnuta torta


Ovo je nešto stvarno, ali stvarno fino. Idealna za laganu večeru a odlična je i drugi dan hladna. Jedini problem koji sam imala je taj da kada sam okretala tortu na tanjur, tikvice su mi ostale zaljepljene na dno kalupa pa sam ih morala prstima prebaciti nazad na tortu. 
Originalan recept možete pronaći ovdje.
Jedina promjene od originalnog recepta je to što sam umjesto luka koristila poriluk i polovicu tikvice koja ostaje sa nasjecala na kockice pa pomiješala sa ostalim povrćem.
 
RECEPT:
Recept za ispis

Nadjev:

2 žlice maslaca
1 manja glavica luka, sitno nasjeckan
1 paprika narezana na kockice
1 šaka graška
1 srednja mrkvica narezana na kockice
1  tikvica (polovica narezane na šnitice a druga na sitne kockice)
1 češanj češnjaka
sol
papar
začinsko bilje po želji ( ja sam koristila timijan i peršin)
150 g naribanog sira ( ja sam koristila mješavinu edamera i parmezana)

Tijesto:

1 šalica brašna
1/2 šalice integralnog brašna
1 žličica praška za pecivo
1/2 žličice sode bikarbone
1/2 žličice soli
1 žlica smeđeg šećera
1 jaje
1 šalica jogurta
2 žlice rastopljenog maslaca

Zagrijte pećnicu na 170 C.
Namastite i pobrašnite okrugli kalup za pite.
Zagrijte maslac u tavici na srednje jakoj temperaturi pa popržite svo povrće , osim tikvica narezanih na šnitice, 5-6 minuta. Posolite, popaprite i dodajte začinsko bilje po želji. Ostavite a strane dok pripremate tijesto.
U posudi pomiješajte obadvije vrste brašna, sol, prašak za pecivo i sodu bikarbonu pa sve dobro izmiješajte. U sredini napravite udubljenje u koje ćete dodati jaje koje ste prethodno lagano izmutili. U zdjelici pomiješajte rastopljeni maslac, šećer i jogurt. Sve ulite u posudu sa brašnom i dobro izmiješajte.
Na dno pripremljenog kalupa za pite posložite na šnitice narezane tikvice. Po njima rasporedite pripremljeno povrće. Povrće posipajte naribanim sirom a na vrh stavite i pripremljeno tijesto.
Pecite 45-50 minuta u prethodno zagrijanoj pećnici.
Kada je torta ispečena izvadite je iz pećnice i ostavite da odstoji u kalupu 10-ak minuta. Nakon tog vremena prekrite je tanjurom na kojem ćete je poslužiti i isteresite je na tanjur.
Poslužite je toplu uz malo kiselog vrhnja.

četvrtak, 9. listopada 2014.

FBI rukavice -Ebba s couisine

FBI rukavice su dvomjesečna igra namijenjena vlasnicima food blogova sa područja bivše Jugoslavije. Igru je osmislila i pokrenula food blogerica Mamajac. Ideja igre ja da blogeri glasanjem sami odaberu blog koji žele istražiti, zatim odaberu recept ili više njih koje žele isprobati sa bloga koji je pobijedio u glasanju a zatim u postu objave osvrt na isprobano.
U tijeku je igra za rujan i listopad, a pod istragom je blog Ebbas Cuisine.
Jako volim Nevenin blog uvijek se nađe jako zanimljivih recepata. Volim što često koristi meni vrlo drago hajdeno brašno kao i neke neobičnije namirnice koje osobno i ne koristim tako često pa se nakon njenih recepata i ja odvažim kušati nešto novo.
Od svih divota je sam odabrala sljedeće recepte; e da i evo link na pitu sa bučom koju sam iskušala prošle jeseni a sad im je baš sezona pa probajte, sigurno će Vam se dopasti.

Bečki keksi sa čokoladom


 Jako, jako fini. Meni je smjesa za tijesto ispala nekako prečvrsto za istiskivanje kroz dresir vrećicu pa sam ih ovblikovala u ove nazovi dukate.

RECEPT:
Recept za ispis


115 g omekšalog maslaca
60 g šećera u prahu
125 g brašna
1 žlica kakaa

Za glazuru:

100 g čokolade za kuhanje

Zagrijte pećnicu na 180 C.
Omekšali maslac i šećer pjenasto izmiksajte. Prosijte kakao i brašno pa ih dodajte pjenasto izrađenom maslacu pa dobro izmiješajte.
Smjesu stavite u dresir vrećicu pa istisnite prutiće duljine cca 5 cm na lim obložen papirom za pečenje.
Pecite ih 15-ak minuta u prethodno zagrijanoj pećnici.
Ohladite.
Čokoladu otopite na pari pa je ostavite da se prohladi. Krajeve keksića umočite u otopljenu čokoladu pa je stavite na hladno da se stisne.

Hajdeni kolač sa borovnicama



Ovaj recept sam prilagodila oblikom tako da nam je bio prikladan za doručak. Ponestalo mi je hajdenog brašna, pa sam koristila i dio pšeničnog. Iskreno meni je kolač bio malo presuh, ali premazan sa malo pekmeza je bio više nego ukusan. 

RECEPT: 
Recept za ispis

180 g hajdenog brašna
120 g brašna
1 žličica praška za pecivo
prstohvat soli
100 g smeđeg šećera
1 vanilin šećer
200 ml jogurta
60 ml maslinovog ulja
60 ml suncokretovog ulja
2 jaja
250 g svježih ili zamrznutih borovnica
2 žlice smeđeg šećera za posip

Zagrijte pećnicu na 190 c. Namastite i pobrašnite duguljasti kalup za kruh.
Pomiješajte suhe sastojke; hajdeno brašno, brašno, prašak za pecivo, sol, šećer i vanilin šećer.
Pomiješajte i tekuće sastojke; jogurt, maslinovo i suncokretovo ulje i jaja pa sve dobro izmiješajte kako bi dobili jednoličnu smjesu.
Ulite smjesu tekućih sastojaka u suhe pa sve dobro izmiješajte. Umiješajte i polovicu borovnica, ali vrlo nježno kako ne bi skroz obojali biskvit njima.
Dobivenu smjesu preselite u pripremljeni lim pa zagladite površinu. P vrhu kolača posipajte preostale borovnice i dvije žlice šećera.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 1 sat.

Lawrencov kolač 


Ovaj je na babinjaku pokupio same pohvale. Nisam imala pekemza od naranče a baš sam htjela da me podsjeća na jaffa keks pa sam istog improvizirala i sasvim sam zadovoljan rezultatima.

RECEPT: 
Recept za ispis

Za tijesto:

180 g tamne čokolade
175 g omekšalog maslaca
80 g smeđeg šećera
200 g tostiranih mljevenih badema
4 jaja

Za premaz:

2 naranče
1 vanilin šećer

Za glazuru:

100 ml vrhnja za šlag
100 g nasjeckane čokolade

Namastite i pobrašnite lim dimenzija 20 x 20 cm. Zagrijte pećnicu na 150 C.
Otopite čokoladu na pari i ostavite je da se malo ohladi.
Odvojite žumanjke od bjelanjaka pa bjelanjke istucite u čvrsti snijeg.
Pjenasto izmiksajte omekšali maslac sa šećerom i žumanjcima.
Sitno sameljite bademe. Po želji možete ih prethodno tostirati. U smjesu jaja i maslaca umiješajte otopljenu, prohlađenu čokoladu i mljevene bademe. Na kraju nježno umiješajte snijeg od bjelanjaka. Smjesu stavite u pripremljeni lim, zagladite površinu pa pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 35 minuta. Ohladite.
Za  premaz očisite naranče od kore, od svih bijelih dijelova kao i membrane (ovako).
Stavite ih u lonac, dodajte vanilin šećer pa kuhajte dok se narančin soke ne reducira i dobijte gustu smjesu, nalik na pekmez. 
Premažite ohlađeni kolač pekmezom od naranče.
Kuhajte vrhnje za šlag dok ne provrije pa ga maknite sa vatre. Nasjeckajte čokoladu na manje komadiće pa je umiješajte u vruće vrhnje. Mješajte dok se sva čokolada ne otopi. Prelite glazuru preko kolača.
Prije posluživanja narežite po želji.

Karjalanpiirakka, sa borovnicama


Prvi puta sam čula za ovu slasticu upravo kod Nevene na blogu. Iskreno privuklo me neizgovoriljivo ime. Malo neobično ali ukusno. 

RECEPT: 
Recept za ispis

Za tijesto:

1 šalica raženog brašna
1/2 šalice pšeničnog brašna
1 žličica soli
1/2 šalice vode

Za nadjev:

1/2 šalice riže arborio
500 ml mlijeka
prstohvat soli
1/3 žličice mljevenog cineta
1/3 žličice mljevenog kardamoma
vanilin šećer
2 žlice meda
1 šalica borovnica

Za premaz:

80 g maslaca
100 ml mlijeka

Za nadjev od riže: u prikladni lonac staviti mlijeko, rižu, vanilin šećer, sol, cimet i kardamom. Kuhati na umjerenoj vatri dok ne provjrije. Nastavite kuhati 20- ak minuta uz povremeno miješanje dok riža ne omekša. Trebali bi dobiti smjesu nalik vrlo gustom pudingu. Umiješajte med i ohladite.
 Za tijesto na radnu površinu prosijte obje vrste brašna i sol. Dodajte vodu pa umijesite mekano tijesto. Tijesto podijelite na 12 jednakih dIjelova, radnu površinu dobro pobrašnite, pa svaki dio tijesta razvaljajte u krug, a zatim dva nasuprotna kraja još malo razvucite tako da dobijete oblik jajeta. Na sredinu svakog tijesta stavite malo pudinga od riže i nekoliko borovnica. Lijevu i desnu stranu tijesta preklopite prema sredini. Ovim načinom preklapanja tijesta dobiti ćete oblik barke. Pite složite na pleh obložen papirom za pečenje te pecite u pećnici prethodno zagrijanoj na 275 C.
Maslac i mlijeko zagrijte u posudi dok se maslac ne otopi. Pečene pite obilno natopite mješavinom.

ponedjeljak, 6. listopada 2014.

Pita sa patliđanima


Nisam baš neka ljubiteljica patliđana ali u ovoj piti su mi stvarno odlični. Ukoliko ste se prepoznali u ovoj prvoj rečenici dajte im šansu i pokušajte napraviti ovu pitu. Garantiram vam da će vam se dopasti.
Originalni recept možete pronaći ovdje.
 
RECEPT:
Recept za ispis


250 g lisnatog tijesta
1 srednje veliki patliđan
1 glavica češnjaka
4 jaja
4 žličice svježeg timijana
250 g svježe skute (ja sam koristila ovaj)
sol
papar
malo maslinovog ulja
malo parmezana

Zagrijte pećnicu na 190 C.
Patliđan operite, osušite i nabockajte vilicom. Stavite ga na lim za pečenje pa u prethodno zagrijanu pećnicu i pecite 15 minuta. Nakon 15 minuta glavicu češnjaka razdijelite na režnjeve, pa takav neoguljeni češnjak dodajte patliđanu i pecite još 15 minuta.
Ohladite.
Zagrijte pećnicu na 200 C.
Namastite i pobrašnite okrugli lim za pite. Razvaljajte lisnato tijesto na dimenzije lima pa ga nabockajte vilicom.
Pripremljeno tijesto stavite u prethodno zagrijanu pećnicu i pecite 10 minuta.
U međuvremenu ogulite patliđan i češnjak. Očišćeni češnjak izgnječite vilicom a patliđan narežite na sitnije kockice. Izmutite 4 jaja pa dodajte smjesi patliđana i češnjaka. Dodajte i listiće timijana pa začinite solju i paprom po ukusu.
Skutu narežite na kockice i umiješajte u smjesu patliđana. Dobivenu smjesu raspodijelite po polupečenom tijestu. Po vrhu naribajte i malo parmezana.
Pecite u pećnicu zagrijanoj na 200 C 35-40 minuta.

srijeda, 1. listopada 2014.

KuVarijacije-Kineske proljetne roladice



KuVarijacije su mjesečna igra namijenjena vlasnicima food blogova sa područja bivše Jugoslavije. Osnovna ideja je da svi sudionici pripreme isto jelo i objave post o njemu istog dana, najčešće zadnjeg u mjesecu. U postu prokomentiraju svoja zapažanja o receptu i eventualne poteškoće u pripremi istog.
U rujnu smo pripremali kineske proljetne roladice.
Apsolutno sam oduševljena ovim roladicama. Jedino upozorenje je što se tiče količine, zaista ali zaista je obilan ovaj recept.
Ja sam umijesto luka koristila poriluk a dodala sam i jednu crvenu papriku, čisto radi boje.


10 kora za štrudlu, debljih

Nadjev:

400 g mljevenog mesa
1 glavica zelja cca 1kg, očišćenog i narezanog na uske trakice biti će otprilike 700 g očišćenog
600 g mrkve, oko 400 g očišćene i narezane na tanke štapiće
300 g brokule
1 veće crvena paprika
2 poriluka
soja umak
sezamovo ulje
maslinovo ulje

Umak:

6 žlica umaka od soje
6 žlica hladne vode
2 žličice sezamovog ulja
2 žličice aceta balsamica
1 žličica ljute dimljene paprike
1 žličica sitno naribanog đumbira

Zelje očistite i narežite na tanke i uske trakice. Očistite mrkvu i papriku pa ih narežite na tanke štapiće. Skinite cvjetiće brokule sa stabljike. Ogulite vanjski tvrdi omotač sa stabljike pa i srž brokule narežite na tanke štapiće. Poriluk operite i razrežite duljinom na četvrtine, pa ga onda još i sitno nasjeckajte.
Cvjetiće i stabljike brokule skuhajte na pari. Skuhanu brokulu stavite u veće cjedilo koje ste stavili iznad prikladne zdjele kako bi se mogao ocijediti višak tekućine iz povrća.
U voku zagrijte ulje. Ja sam koristila mješavinu sezamovog (za miris) i maslinovog. Na vruće ulje stavite nasjeckano zelje pa pržite na jakoj vatri dok ne uvene. Pošto ga je količinski puno podijelila sam smjesu zelja i pržila na dva puta. Gotovo zelje začinite soja sosom pa ga stavite na brokulu da se ocijedi.
Ponovite isti postupak sa svim preostalim povrćem; mrkvom, paprikom i porilukom kao i sa mesom.
Ostavite da se ohladi pa svu smjesu koja je u cjediljci, zajedno sa njom stavite u hladnjak, najbolje preko noći.
Istresite pripremljeni nadjev u zdjelu pa sve dobro izmiješajte, te po potrebi još dodatno začinite.
Svaku od kora izrežite na 6 jednakih pravokutnika.
Na kraću stranu pravokutnika stavite jednu žlicu nadjeva. Zarolajte jedan sloj tijesta oko nadjeva, preklopite krajeve, premažite ih vodom pa zarolajte sve do kraja. Slažite roladice u pleh.
Zagrijte ulje u tavici. Pripremite duboki lim sa žicom na njemu kako bi na njoj mogli ocijediti roladice od viška masnoće.
Stavljajte roladice u vruće ulje, budite oprezni da vam ne zagore jer su vrlo brzo gotove. Slažite ih na pripremljeni pleh da se ocijede od viška masnoće.
Za umak pomiješajte sve sastojke pa ga poslužite sa vrućim roladicama.